מועדון צלילוּת- מועדון הצלילה האקולוגי הראשון באילת

מה הקשר שלנו לאקולוגיה?

מועדון צלילוּת- מועדון הצלילה האקולוגי הראשון באילת

החזון האקולוגי-

לשמש מרכז לחינוך וייצרת מודעות סביבתית, אנו בצלילוּת פועלים למען הסביבה והקהילה, הן בפעילויות קהילתיות והן בהסברה. צוללי המועדון היינם צוללים מודעים אשר מבינים את ההשלכות הקיימות להתנהגות לא מודעת בסביבה הימית.  הוא לייצר שגרירים ימיים, אשר יעזרו בהפצת הידע על מצב הים והסביבה כיום. וכיצד כל אדם יכול לעזור ויחד,כולנו ניצור שינוי אמיתי.

מועדון צלילוּת היינו מועדון הצלילה האקולוגי הראשון בארץ ישראל, שינוי זה בא לאחר שהבנו שביכולתנו להשפיע ולהעלות את המודעות אצל מספר רב צוללים וחברים אשר באים להנות ולצלול איתנו.

המועדון שלנו היינו עסק אקולוגי, וכחלק מהייתנו עסק שכזה, אנו פועלים כדי להשפיע על עסקים נוספים שייקחו אחריות סביבתית. אנו מציעים לכל בית עסק שהוא את המודל הסביבתי העיסקי שלנו בכדי לעזור ולהדריך בשלב הכניסה לעולם זה.

מועדון צלילוּת היינו מרכז שמאגד בתוכו אנשי ים וטבע שפועלים מתוך אהבה אמיתית לכל הסובב אותנו. ברגע שרגלכם תדרוך במועדון תרגישו זאת מיד.


הפעילות הסביבתית שלנו-

 

תשלום שכר הולם למדריכינו- אנו מאמינים שצוות המועדון הוא הלב הפועם של המועדון ולכן אנו רואים בכל חבר צוות שותף מלא במועדון צלילוּת,לכן כל עובד הוא שותף בהכנסות המועדון. מה שיוצר שינוי תפסתיתי בקרב קהילת המדריכים. שכן מועדון זה הוא ביתם.
 

השכרות ציוד מדרגת צלילה גבוהה (מאסטר דייבר), מתוך תחושת אחריות לביטחון הצוללים ולשמירת הטבע התת-ימי. אילת היא מבין המקומות הבודדים בעולם המתירים השכרת ציוד ללא מדריך ויש לכך השלכות פוטנציאליות על הנאת ובטיחות הצוללים.
העברת התמחות צולל אקולוגי של SDI
העברת שיעור בנושא צלילה ידידותית לסביבה בכל קורס של המועדון: מצולל מים פתוחים, קורסי התמחויות וקורסי הדרכה.
מיחזור פסולת המועדון
איסוף פסולת באופן קבוע ומכוון בכל צלילה
שימוש בכוסות רב-פעמיות בפינת הקפה במקום חד-פעמיות
חסכון במים, ע"י מכשור ייעודי ושימוש חוזר
ארגון צלילות ניקיון וניקיון חופים בשיתוף עם עמותת 'צלול'- עמותה לאיכות סביבה.
ערבי תרבות לקהילה, מהופעות חיות ולהרצאות מרתקות בנושאי סביבה והים.
חברות בארגון TIES- The International Ecotourism Society.

רוצים לדעת מה קורה בים כיום?

שוניות האלמוגים מהוות פחות מ-0.2% מהאוקיינוסים, אך תומכות באופן ישיר ועקיף ב-25% מבעלי החיים הימיים. 100 מיליון בני אדם תלויים בהם באופן ישיר, והם ביתם של בין 1-9 מיליון מינים שונים. שונית האלמוגים באילת היא בין השוניות הטרופיות הצפוניות בעולם הודות לתנאים גאוגרפים ייחודיים.

אפקט החממה ועליית טמפרטורת פני הים. ככל שאוכלוסיית האדם גדלה עולה הצורך בייצור יותר מזון, אמצעי תחבורה ובנייה. עלייה בצרכים אלה גובה מחיר כבד מהאוקיינוסים. ייצור אנרגיה בצורה של שריפת דלקים גורמת לשיחרור פחמן דו-חמצני. ריכוז הפחמן באטמוספירה עולה, כך שחום וקרינה מכדור הארץ משתחררים פחות לחלל (אפקט הידוע כאפקט החממה). לכן, טמפרטורות פני כדור-הארץ והאוקיינוסים עולה. בנוסף, פחמן דו-חמצני מתמוסס במי האוקיינוס וגורם לו להפוך ליותר חומצי. ים חם וחומצי מסבים נזק אדיר לשוניות האלמוגים ברוב חלקי העולם.

הלבנת אלמוגים. הלבנת אלמוגים הוא תהליך שבו עקב עקה, כמו טמפרטורות מים גבוהה וזיהום, האלמוג פולט את האצות השיתופיות שחיות בתוכו ומפיקות עבורו 90% מכלל מזונו. אם מצב העקה ממושך, האלמוג עלול לגווע מרעב. תהליך זה מכונה "הלבנת אלמוגים" משום שאחרי פליטת האצות האלמוג מאבד את צבעו, שלרוב הוא צבען של האצות השיתופיות שחיות בתוכו. שוניות אלמוגים שבעבר התפרסו על שטחים אדירים עברו הלבנה מאסיבית שלא השתקמו ממנה.

ים של פלסטיק. פלסטיק הוא חומר שיוצר לראשונה לפני כ-150 שנה, וכעת מהווה חלק בלתי נפרד מכל משק בית- החל מכלי מטבח ואריזה ועד לנוכחותו כחלקיקי פלסטיק קטנטנים בקוסמטיקה. עם זאת, פלסטיק אינו חומר טבעי שמתכלה בפרקי זמן קצרים, ולכן תעשיית הפלסטיק החד-פעמי גורמת לנזקים אדירים. מידי שנה מיוצרים 300 מיליון טון של פלסטיק, כשחצי ממנו הוא לשימוש חד פעמי. יותר מ-8 מיליון טון של פלסטיק נסחפים לים מידי שנה. יותר מ-90% מהפלסטיק שיוצר אינו עבר מיחזור. זמני ההתכלות של אשפה ופלסטיק בפרט ארוכים ברמה בלתי נתפסת- בקבוק פלסטיק מתכלה תוך 450 שנה; שקית ניילון דקה בין 10-20 שנה; חיתול חד פעמי תוך 450 שנה ופחית שתיה קלה תוך 200 שנה. אשפה ימית נסחפת לאורך זרמים קבועים באוקיינוסים עד שמגיעים למפגש זרמים, שם יוצרים איי פסולת אדירים במימדיהם- אי הפלסטיק השוכן בין חופי קליפורניה להוואי הוא פי שלוש מגודלה של צרפת. נוכחותו של פלסטיק בים צריכה להטריד רבים, שכן הפלסטיק מטפס במעלה פירמידת המזון, עד לשולחננו. מלח השולחן הוא תוצר של מי ים, ולאחרונה נמצאו במלחים אלה עדויות לפלסטיק מיקרוסקופי.

https://4ocean.com/blogs/blog/how-long-does-it-take-trash-to-biodegrade

דיג יתר. בעבר, חשבו שהאוקיינוסים הינם מקור מזון אינסופי, ואכן, היקף הדיג בעולם היה עצום. דיג במסות אדירות התאפשר בעיקר בזכות שימוש בספינות דיג מסוג מכמורתן, המבוססות על גרירת רשת ענקית מאחורי הסירה וגריפת הדגים בעמודת המים ואף בקרקעית. עם זאת, המיכמורתנים גורמים להרס אדיר של בתי גידול ובזבוז גדול, שכן דגים רבים שאינם ראויים למאכל ניצודים גם כן ולחינם. בשנים האחרונות חלה ירידה בהיקף הדיג בישראל משום שישנם פחות דגה ובמקביל החלו החמרות על הענף כדי לשקם את אוכלוסיית הדגים.

https://reefci.com/2018/02/16/overfishing-what-is-bycatch/

הכחדת מינים. טמפרטורות האוקיינוסים המשתנות, חנק מסוגים שונים מאשפה, דיג יתר והרס של בתי גידול גורמים להכחדת מינים ימיים בקצב מהיר.

מה אתם יכולים לעשות?

איסוף אשפה ופלסטיק בפרט. הוצאת אשפה תפחית את כמויות הפלסטיק בים. ישנם מיזמי ענק לצמצום איי הפלסטיק מטעם מדינות שונות שצוברים תאוצה ונכנסים לשימוש בימים אלה. הוציאו אתכם אשפה שנתקלים בה בצלילה, בתנאי שאינה מהווה בית או מצע הצמדות ליצורים ימיים.

שימוש בקרם הגנה שמזיק פחות לאלמוגים או לבישת שרוולים ארוכים וכובע. קרם הגנה הוא תכשיר חשוב המגן על עורנו מפני סרטן העור והזדקנות עור מואצת. עם זאת, הרוב המוחלט של תכשירי ההגנה בישראל מכילים חומרים הפוגעים קשות בשונית האלמוגים. חומרים אלה דומים בהרכבם לחומרים שהאלמוג מייצר באופן טבעי, אך החומרים המלאכותיים בריכוזם הגבוה גורמים לשינויים הורמונליים באלמוג, כך שאינו מתפתח כהלכה. מספיק ריכוז של טיפה בבריכה אולימפית כדי לגרום לנזק לאלמוג. לכן, כדאי להימנע מחומרי הגנה המכילים את החומרים הבאים: Benzophenone-3, Octinoxate  ו-Homosalate. קרם הגנה המכיל Zinc/ Titanium Oxide פוגע פחות באלמוגים אם מצוין עליו Non-Nano. ככלל, ההגנה הטובה והבריאה ביותר לאלמוגים היא שרוולים ארוכים וכובע.

https://www.nurturemybody.com/blogs/our-blog/check-your-sunscreen-for-this-one-harmful-ingredient

אכילה פחותה של דגי-ים ובחירה בדגים מחקלאות ימית במקום. הימנעות מדגי-ים תפחית את הצורך לשימוש במיכמורתנים. דגי חקלאות ימית גדלים בבריכות ייעודיות ולכן פוגעים פחות בסביבה מבחינת דיג יתר.

הפחתת שימוש בפלסטיק ככל הניתן ומיחזורו. השתמשו בשקיות רב-פעמיות ואפשר לשים את הירקות שקונים בסופר יחד באותה שקית. בקבוק רב-פעמי מפחית את השימוש בכוסות חד-פעמיות. ניתן להחליף תכשירי קוסמטיקה המכילים גרגרי פלסטיק (משחות שיניים, סבוני פילינג) באלה המכילים גרגרים ממקור טבעי, כמו גלעינים גרוסים של פירות. מחזרו פלסטיק ונייר כדי להפחית ייצור אשפה מחומרי גלם חדשים.

צלילה ידידותית לסביבה. הקפידו לאבטח את צינורות הוסת ולצלול עם הידיים קרובות לגוף, כדי למנוע הסתבכות, פגיעה או שבירה בבעלי חיים ימיים עדינים. המנעו מהרחפת חול ע"י שמירה על תנוחת גוף מאוזנת. הרחפת החול עלולה לסתום את פיות האלמוגים ולסייע יתר על המידה לדגים שניזונים מיצורים המסתתרים בחול למצוא את טרפם ובכך לפגוע באיזון האקולוגי. המנעו מלהוציא אבנים או צדפים מהים,

לצלול איתנו. הצטרפו אלינו למגוון פעילויות ההסברה של המועדון: צלילות מודרכות הכוללות ניקיון, התמחות "צולל אקולוגי" ושיעורי הסברה בכל התמחות או הסמכה מטעם המועדון. תמיכה במועדוננו תעזור לנו להפיץ את הבשורה כדי לגרום לשינוי חיובי וירוק במפרץ אילת.

רוצה פרטים נוספים?

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר

יצירת קשר

SDI
TIES Member
Tzlilut
© 2020 צלילות | 
צילום: בועז סמוראי, Mares | 
פיתוח ע״י WebPower | עיצוב ע״י Yahalom
טלפון Waze Whatsapp