אתרי צלילה באילת

כל מה שאתם צריכים לדעת על אתרי הצלילה באילת

אילת עשירה באתרי צלילה מהפנטים המתאימים הן לצוללים המוסמכים שביניכם והן לכאלה המעוניינים לעבור קורס צלילה. אתם מוזמנים ללבוש חליפה, להכניס את הראש למים ולגלות עולם מופלא ובו חיות מים נדירות, דגים צבעונים ושונית אלמוגים מרהיבה.

אטלנטיס

אתר צלילה זה קיבל את שמו במועדון, האתר הוא החלק הדרומי של שולחנות נפטון ועומקו 30 מטר. אתר זה מורכב משלושה שוניות עומק שונות. השונית הראשונה משמשת בשעות הבוקר המוקדמות כתחנת ניקוי לטונות, ברקודות, טריגונים ושאר דגי ים פתוח. הריף השני נקרא "המסעדה" ובה שישה אלמוגי שולחן בני עשרות שנים והריף הרביעי הינו צוק תת ימי המכונה "צוק התקווה" וממנו אפשר להשקיף על סוואנת אלמוגים אשר יושבים בעומק של 35-40 מטר. את החזרה עושים דרך שולחנות נפטון ומרדידים עד ליציאה.

עומק: 30 מטרים
מיקום: מול מועדון צלילוּת
הנחיות מיוחדות: זמני דקומפרסיה ואוויר, שיכרון מעמקים, קרקעית יכולה להיות עמוקה מ30 מטר בזמני גאות, מרחק מהמדרון ועלייה בכחול

היתוש

מול חוף אקווה ספורט יושבת לה סירת פטרול ישנה של חיל הים ושמה "נץ" אך השם המזוהה עם אתר זה הינו "היתוש". אתר צלילה עומק, הממוקם בחלק הכי צפוני של שמורת האלמוגים. באתר נפוץ למצוא דקר גדול, טריגונים, שרביטנים, זהרונים וכמובן שכל דגי הריף מוזמנים לחגיגה.

עומק: 30 מטרים
מיקום: מול חוף אקווה ספורט ישנו מתחם שחיה המגודר במצופים, הכניסה למים מהחלק הצפוני של מתחם המצופים.
הנחיות מיוחדות: זמני דקומפרסיה ואוויר, שיכרון מעמקים, אין לחדור לסירה ללא הסמכה מתאימה, גלשנים על פני המים, קרקעית עמוקה מ30 מטר.

שולחנות נפטון

אתר הצלילה הזה זכה לשמו מכיוון שמבני האלמוג המכונים "שיטית שטוחה" ומרוכזים בקרקעית, נראים כמו שולחן. האזור מרוחק ממקורות זיהום ולכן החול בו נקי והראות טובה בכל ימות השנה. מלבד אלמוגי שולחן מרהיבים תזכו לראות את שונית העומק העשירה ביותר באילת ובה בית ליצורי ים נדירים כגון סוסוני ים, רקדנית ספרדיה, פגסוסים, בתי גידול של לוקוס סלעים, טריגון זנב נוצה ועוד רבים אחרים.

עומק: 25 מטרים
מיקום: מול המועדון, כניסה בגשר הדרומי של הנסיכה.
הנחיות מיוחדות: זמני דקומפרסיה ואוויר, מרחק מהמדרון (לפעמים עלייה בכחול)

פרדייס

הפרדייס מאופיין ומוכר כריף אלמוגי עומק עשיר ומהקיר אלמוגים השוכן בצפון האתר. זוהי צלילה המושכת צוללים עם תשוקה לטופוגרפיה תת ימית ואלמוגים. הפרדייס ממוקם מזרחית לאתר הסטי"ל - דבר המאפשר לסיים את הצלילה עם עלייה בסטי"ל.

עומק: 30 מטרים
מיקום: האתר נמצא מול מועדון מרינה דיוורס
הנחיות מיוחדות: זמני דקומפרסיה ואוויר, שיכרון מעמקים, מרחק מהחוף, עלייה במים כחולים.

הסטי״ל

בשנת 1994 הוחלט להטביע את ספינת הטילים "סופה" שהייתה במשך כ-25 שנה חוד החנית של חיל הים אך עם הזמן התיישנה. אח"י סופה היא אחת מחמשת ספינות סטי"לים אשר הוגנבו לישראל מצרפת בסוף שנות ה60 באחד ממבצעי הצבא המפורסמים ביותר - מבצע שארבור. אתר הצלילה שבו הוטבעה הסטי"ל נהפך לפופולרי במיוחד ומצויות בו שתי אנדרטות, לזכרו של מדריך צלילה שנהרג בפיגוע במלון פארק בנתניה ולזכר לוחם שייטת שנפל באסון השייטת. גודל הסטי"ל כ 40 מטר אורך כשנקודת העניין העיקרית הינה הגשר המכוסה כיום באלמוגים רכים ושלל דגים ובניהם הזהרונים, פרוגפיש, תנינון, עקרבנון ועוד.. עומק סיפון 20 מטר ושיא הגובה של הגשר 13 מטר.

עומק: 24 מטרים
מיקום: האתר נמצא מול מועדון הצלילה ״מרינה דיוורס״
הנחיות מיוחדות: זמני דקומפרסיה ואוויר, ריבוי צוללים, אין חדירה לספינה ללא הסמכה מתירה, חתכים, חזרה במים כחולים, הרבה נקודות עניין- שימו לב לשמור על פרופיל צלילה נכון ולא לקפוץ מנקודה לנקודה, איזון.

שמורת חוף אלמוג משה ובלט יהושוע

שונית האלמוגים המשתרעת לאורך קילומטר וחצי, עשירה באלמוגים היושבים על סלעים, במבוכים ובמפרצים רדודים שבהם מסתתרים דגים קטנטנים. חשוב לשמור על מרחק מהאלמוגים כדי למנוע שבירה שלהם, ואין להאכיל את חיות השמורה. בשמורה נמצאים שני בלטים מפורסמים בשל היותם מוקד גדול של אלמוגים ודגים - בלט "משה" ובלט "יהושוע".

עומק: 30 מטרים
מיקום: תחילת השמורה מתחילה בחוף בן-הרוש ועד חוף המגדלור.
הנחיות מיוחדות: ספינות העוברות על פני המים בחלקים רדודים של האתר, זמני דקומפרסיה ואוויר, שיכרון מעמקים, ריבוי צוללים ומצב רגיש של האלמוגים.

הגנים היפניים

זהו אתר הצלילה הגדול והשמור ביותר שיש לאילת להציע והוא מתפרש על כ-500 מטר. מומלץ מאוד לצלול באתר משעות הבוקר ועד שעות הצהריים משום שאז הראות היא אופטימלית וניתן להביט היטב בחיות המים ששוחות להן באתר.

עומק: 30 מטרים
מיקום: מול שמורת האלמוגים כ200 מטר צפונית למצפה התת-ימי.
הנחיות מיוחדות: זהו אזור מיוחד המאפשר לצלול רק עם הדרכה ולרב מגיעים עם סירה מכיוון שהשחייה אל האתר רחוקה מאוד ולא מומלצת, זמני דקומפרסיה ואוויר, שיכרון מעמקים, קיר היורד עד 45 מטר (שמרו על העומק והאיזון שלכם).

מדרונות טאבה צפון

האתר המפורסם עקב הפסולת (צמיגים, קיאק, חתיכות בטון) שנמצאת באתר, אשר אלמוגים כיסו אותם ויצרו ריף אלמוגים נפלא. מלבד זאת תכסית הקרקע באזור הדרומי של שמורת האלמוגים מאוד מגוונת ומכילה חול, דשא ימי ובלטי אלמוגים - דבר היוצר אתר צלילה לא רגיל ומיוחד. זהו אתר בתולי יחסית עם מעט תנועה של צוללים, יצורי הים אוהבים תנאים כאלו כדי לאכול בשקט.

עומק: 20 מטרים
מיקום: כניסה בגשר הדרומי של הנסיכה.
הנחיות מיוחדות: צלילה קלילה ונעימה, להימנע ממגע עם חפצים.

מדרונות טאבה - אתר הבית

מדרון בעל תכסית קרקע של חול, דשא ים ובלטי אלמוגים כשגולת הכותרת הינה סלע כריש היושב בעומק של 15 מטר ובו יש ריכוז בלתי רגיל של זהרונים. האתר משמש כאתר הבית של צלילות הקורסים, הרענונים וצלילות הכרות. אתר יפה ושקט. ניתן למצוא פה יחסית בקלות אבנונית עדינה, פגסוסים ולהקות של כחלים.

עומק: 15 מטרים
מיקום: מול מועדון צלילוּת ושחייה צפונה.
הנחיות מיוחדות: סירות עוברות והוגנות בקרבת מקום.

מדרונות טאבה דרום

האתר השקט ביותר באילת, ללא תנועת סירות וצוללים - דבר המייצר שפע של דגה נדירה. רב האתר מכוסה בדשא ים ובלטי אלמוגים. את השחייה צריך לעשות לאט מכיוון שזהו האתר הדרומי ביותר והוא הננו גדול אבל בעיקר בשביל סריקה טובה לחיפוש דגים נדירים. ניתן למצוא כמה סוגי חשופיות, מספר מורנות מרוכזות בסלע אחד, אבנונים, פרוגפישים, פגסוסים, סוסוני ים, גוסט פייפ פיש ועוד.. בגבול החלק הדרומי של האתר שוכנת סירת דינגי קטנה המשמשת בית לשושנון וסרטנים.

עומק: 20 מטרים
מיקום: כניסה מול מועדון צלילוּת ושחייה דרומה.
הנחיות מיוחדות: הגבול עם מצרים.

האוניברסיטה

האוניברסיטה קרויה כך בשל קרבתו של אתר הצלילה למכון הבינאונברסיטאי למדעי הים באילת, שלוחה של האוניברסיטה העברית בירושלים. סטודנטים וקבוצות עורכים כאן ניסויים במים, ואותם ניסויים יצרו מושבות אלמוגים מפוארות ששוות הצצה. בדרום האתר ישנה נקודת עניין עיקרית - תא לחץ ישן המפורק לחלוטין ועליו צמחו הרבה אלמוגים רכים בשלל צבעים. החלק הרדוד של האתר הוא מהיפים באילת!

עומק: 15 מטרים
מיקום: מול חוף המגדלור.
הנחיות מיוחדות: צלילה פשוטה וקלילה.

קצא״א

בשנת 2017 נפתח חוף קצא"א צפון לציבור, הן לצילה והן לשחייה ושהייה על החוף. לאחר שהאזור היה סגור למעלה מ50 שנה. קצא"א בהחלט האתר "השונה" ביותר באילת עקב העמודים הרבים הנשאים אל פני המים. עם הזמן וחוסר ההפרעה של האדם על השונית, התפתחה שונית אלמוגים יפהפייה, ובה אלמוגים קשים והמון אלמוגים רכים בשלל צבעים. אפשר למצוא פה המון יצורי ים מגוונים כשגולת הכותרת היא ביכוי טוב לפגוש דולפין סקרן שבא לבקר היישר מריף הדולפינים.

עומק: 18 מטרים
מיקום: חוף קצא״א
הנחיות מיוחדות: ישנם הרבה טלטלות ברזל חלודות על ובין העמודים - היזהרו לא להיחתך, דולפינים - האתר צמוד לריף הדולפינים, והדולפינים מגיעים לעיתים לבקר, דולפין הינו יונק אינטליגנט וחזק, לפני כל צלילה בקצא

המערות

אם אתם צוללים חסרי ניסיון, אתר הצלילה המערה יתאים לכם. הוא נגיש ונוח מאוד, רדוד (עומקו רק שישה מטרים) וקרוב לחוף. כשתצללו בו תוכלו להבחין בשני מעברים תת-מימיים שאחד מהם סגור עם סורגים עקב היותו מעבר צר והשני פתוח .אתר המערות הנו אחד האתרים הנפוצים והאהובים ביותר על קהל הצוללים והמשנרקלים. הריף באתר משגע ביופיו ומספק בית לכל יצורי הים, זהו מקום שבו תוכלו למצוא כמעט כל דג נדיר וצלילה טובה באתר הזה מונה דגים כגון אבנונים, עקרבנונים, מורנות, חשופיות, טרגונים, תנינונים, זהרונים, חשופיות, תמנונים ועוד רבים אחרים.

עומק: 6 מטרים
מיקום: מול מועדון סנובה.
הנחיות מיוחדות: אין כניסה למערה ללא הסמכה מתירה, אין ליצור מגע עם הקרקעית.

ורוניקה

זהו אתר מיוחד בגלל היותו אתר שהכניסה והיציאה במקומות שונים, ממש יוצאים לטייל! תחילת הצלילה מתחילה בסלע ורוניקה שהוא בעצמו סלע יפהפה וססגוני בעל מגוון רב של אלמוגים ודגים. את המשך השחייה מבצעים דרומה ועוברים מרחק רב המגדיל את הסיכוי לראות יותר דברים. בהחלט צלילה לניקוי ראש לאחר יום צלילות עמוס.

עומק: 8 מטרים
מיקום: שתי כנסות דרומית לאתר המערות.
הנחיות מיוחדות: נקודות עם הרבה אלמוגי אש - הזהר ממגע פן תיפגע.

אתר הבית

מאתרי הצלילה הרדודים הטובים באילת! גן הצלופחים הגדול באילת, כ200 מטר של גן צלופחים! לאורך השונית החוגרת ישנם בלטים גדולים של אלמוגים, מבוכים ומערות קטנות. אתר רדוד שונה במקצת משאר האתרים. זהו אזור שקט, נעים ומלא בדגה.

עומק: 6 מטרים
מיקום: מול מועדון צלילוּת
הנחיות מיוחדות: להיזהר מאזור הגשרים של הנסיכה שלא יקפצו עלכם.

שמורה - סלע משה וסלע יהושוע

שחייה דרומה בעומק 10 מטר לצד מרבד האלמוגים של השמורה ושונית תמר. סלע משה ממוקם בעומק של 8 מטר וקוטרו כ10 מטר מרובע וגובהו כ7 מטרים. זהו הסלע הגדול והססגוני ביותר באילת, אולי המכה של אתרי הצלילה באילת. כשתתחילו לשחות צפונה חזרה, שמרו על עומק 8 מטרים ולאחר כמה דקות של שחיה תפגשו בסלע יהושוע, סלע יהושוע מורכב משני סלעים ומעבר צר ויפה בניהם. לאחר מכן שוחים לכיוון הקיר הרדוד של השמורה ושוחים עד היציאה. זהו אתר גדול ויפה.

עומק: 10 מטרים
מיקום: כניסה מחוף בן-הרוש. סלע משה ממוקם מול הגשר הדרומי של השמורה וסלע יהושוע ממול הגשר הצפוני של השמורה.
הנחיות מיוחדות: מעל סלע יהושוע ובאזור בלע משה עוברות סירות זכוכית - להישאר קרוב לקרקעית ולא לעלות לפני המים.

השאירו פרטים וניצור איתכם קשר

יצירת קשר

SDI
TIES Member
Tzlilut
© 2020 צלילות | 
צילום: בועז סמוראי, Mares | 
פיתוח ע״י WebPower | עיצוב ע״י Yahalom
טלפון Waze Whatsapp